TarihçeKısa adı ESOK olan Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü, 2003 yılında Okan KARAÇAM başkanlığında, 9 kurucu üye önderliğinde kuruldu.
2004 yılında, mahalli düzeyde Oto Slalom Yarışı düzenleyen kulüp, bu ilk organizasyonunu başarıyla tamamladı. Aynı yılın sonunda Ümit Alan başkanlığındaki yeni yönetim kurulu göreve geldi. 2007 yılına kadar süren bu yönetim sürecinde, üç kez mahalli oto slalom, bir kez de ulusal Oto Drag yarışı düzenlendi.

 

2007 yılında seçilen ve halen göreve devam eden Nevzat Aslan başkanlığındaki yönetim kurulu, Sazova'da bulunan 167 dönümlük araziyi 10 yıllığına devletten kiralayarak çok amaçlı otokros yarış pisti olarak Eskişehir'e kazandırdı. Bu tesisle birlikte ciddi bir ivme kazanan ESOK kulübü, 2010 yılında ulusal düzeyde Otokros yarışları düzenledi. 2010 ve 2011 yılındaki rallikros yarışlarındaki aldığı gözlemci raporlarıyla da her iki yılda da en başarılı yarış seçildi.

 

Otokrostaki başarılı organizasyonun ardından Eskişehir'de ilk kez bir ralli organizasyonuna karar verildi. İlk olarak 2010 yılında mahalli olarak düzenlenen Eskişehir Rallisi, başarılı organizasyonun ardından 2011 sezonundan itibaren Türkiye Ralli Şampiyonası'na dahil oldu.

 

Her 2 yıl da hem yarışmacılar, hem de medya tarafından en beğenilen organizasyon olan Eskişehir Rallisi 2013 yılında 4. kez organize ediliyor, 3 yıldır olduğu gibi espark'ın start ve finiş noktası olarak kullanılacağı organizasyon, 04-05 Mayıs tarihlerinde Eskişehir'e farklı bir heyecan yaşatmaya hazırlanıyor.

 

2 yıldır en yüksek katılıma sahne olan Eskişehir Rallisi'nin bu yıl da büyük ilgi görmesi, geçtiğimiz yıllardaki başarısını tekrarlayarak sezonun en iyi organizasyonlarından birisi olması için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.