Ege Rallisi’nde İkinci Nesil Podyumda

Nis 28
2014
_ Kısa adı EOSK olan Ege Otomobil Sporları Kulübü tarafından Forum Bornova, Ramada Encore ve Ströer katıkıları ile organize edilen 2014 Ege Rallisi’nde, birincilik Murat Bostancı/Onur Vatansever ekibinin oldu.

 

2014 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı olan ve 28 ulusal, 8 historic ve 20 mahalli olmak üzere toplam 56 ekibin katıldığı ralli 2 gün boyunca büyük mücadelelere sahne oldu. 485,20 kilometrelik yarış, asfalt zeminli parkurda toplam uzunluğu 120,60 kilometre olan 10 özel etap üzerinden koşuldu.

 

Castrol Ford Team Türkiye adına Ford Fiesta S2000 ile yarışan Murat Bostancı/Onur Vatansever ekibinin birinciliği ile sonuçlanan Ege Rallisi’nde genel klasmanda ikinci sırada aynı takımdan Orhan Avcıoğlu/Burçin Korkmaz ve üçüncü sırada ise Tok Sport WRT adınaBurak Çukurova/Ünal Tezel ekibi yer aldı. Bostancı, Avcıoğlu ve Çukurova soyadlarını parkurlarda yaşatmayı sürdüren yeni jenerasyon pilotların podyumun ilk 3 basamağını oluşturmaları ilginç bir tesadüf olarak göze çarptı. 10 etabın 6’sında en iyi zamanı kaydeden Pegasus Racing ekibi Fatih Kara/Güray Karacar lastik patlatarak altıncılığa gerilerken, Tok Sport WRT’den genel klasmanın iddialı isimlerinden Yağız Avcı/Bahadır Gücenmez ise mekanik bir arıza sonucu yoldan çıkarak abandone olmaktan kurtulamadı.

 

Tok Sport WRT adına Mitsubishi Lancer EVO X ile yarışan Yiğit Timur/Emir Şahin N4 sınıfını birinci sırada tamamlarken, RC-4 sınıfında Castrol Ford Team Türkiye’den Buğra Banaz/Burak Erdener ipi göğüsleyen ekip oldu. Banaz aynı zamanda “En İyi Genç Pilot” ödülü ile “İki Çeker Birinciliği”nin de sahibi oldu. RC-3 sınıfında Ford Fiesta ST ile Alptekin Işıkalp/Murat Sümerbirinciliği kazanırken, RC-2’de birincilik Bostancı/Vatansever ekibinin oldu. En İyi Kadın Pilot ödülünü Mitsubishi Lancer EVO IX ile Simin Bıçakcıoğlu kazanırken, yarışın En İyi Kadın Co-Pilot ödülü de Bonus Unifree Parkur Racing adına Ercan Kazaz ile yarışan Emire Cantürk’ün oldu. Can Altınok ile yarışan Uğurtan Ünal da En İyi Genç Co-Pilot kupasını kazandı.

 

30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık historic klasmanında Bonus Unifree Parkur Racing adına Ford Escort MK2 ile mücadele eden Kerem Üstünkaya/Özden Yılmaz podyumun en üst basamağında yer alırken aynı zamanda Kategori 2 birinciliğinin de sahibi oldu. Historic klasmanında ikinci aynı takımdan Engin Kap/Başar Yavuz olurken, üçüncülüğü elde edenKemal Gamgam/Erhan Arıkan aynı zamanda Kategori 1 Birinciliğini de kazandı.

 

20 ekibin mücadele ettiği mahalli kategoride Kategori 1´de Fiat Paliıo ile Ali Can Topak/Dinçer Akgün, Kategori 2´de Citroen Saxo VTS ile Egemen Çivicioğlı/Tolga Tezeken, Kategori 3´de Renault Clio Ragnotti ile Kemal/Halil Çetinkaya kardeşler ve Kategori 5´te de Ege Asal Motorspor adına Mitsubishi Lancer Evo IX ile Vedat Diker/Erdal Oral birincilikleri paylaşan ekipler oldular.

 

Başarılı bir organizasyonla geride kalan Ege Rallisi’nin ardından Türkiye Ralli Şampiyonası’na 10-11 Mayıs tarihlerinde Eskişehir Rallisi ile devam edilecek...